![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6046056
*
nr 604 6056
Gouache
Sign Gianni, Motiv från Neapel, 15 x 27
Utrop:
300 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2009
kl 19:18:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 19:18:36
1
600 kr
10/10 15:46:01
2
350 kr
12/10 08:46:20
2
650 kr
12/10 16:50:32
3
700 kr
12/10 18:05:55
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache italien italienskt motiv neapel täckfärg vattenfärg vesuvius
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 604 6056
Gouache
Sign Gianni, Motiv från Neapel, 15 x 27
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/10 19:18:36 | 1 | 600 kr |
10/10 15:46:01 | 2 | 350 kr |
12/10 08:46:20 | 2 | 650 kr |
12/10 16:50:32 | 3 | 700 kr |
12/10 18:05:55 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache italien italienskt motiv neapel täckfärg vattenfärg vesuvius
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12