![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 2713411
*
nr 271 3411
Brickor
2 st. pläter/nysilver
Utrop:
600 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 09:48:04
1
500 kr
26/9 15:35:06
2
500 kr
28/9 19:32:21
2
600 kr
29/9 11:59:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
6331 Bestick
ca 40 delar, Folke Arström (1907-1997), Sverige. "..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:16
-
6229 Coaster
silver, (0,900). Diameter: 11 cm, vikt: 140 gr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:23
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:29
-
6235 Fat
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:43
-
6233 Fotoram
silver, F Holm, 1904,20x11. Vikt: 95 gr ca
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:50
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:26
*
Brickor
nr 271 3411
Brickor
2 st. pläter/nysilver
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 09:48:04 | 1 | 500 kr |
26/9 15:35:06 | 2 | 500 kr |
28/9 19:32:21 | 2 | 600 kr |
29/9 11:59:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
6331 Bestick
ca 40 delar, Folke Arström (1907-1997), Sverige. "..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:16 -
6229 Coaster
silver, (0,900). Diameter: 11 cm, vikt: 140 gr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:23 -
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:29
-
6235 Fat
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:43 -
6233 Fotoram
silver, F Holm, 1904,20x11. Vikt: 95 gr ca
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:50 -
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:26