KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Torrnålsgravyr 15103102
nr 1510 3102
Toyen
(1902-1980), Tjeckien
Torrnålsgravyr, Toyen (1902-1980), Tjeckien, pseudonym för Marie ČermÃnová. Komposition med orm. Numrerad EA XII/XV. Signerad. Bildmått: 10x7 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm
Kondition: inga anmärkningar
Toyen, pseudonym för Marie ÈermÃnová, tjeckisk surrealistisk konstnär född i Prag 1902, död 1980 i Paris.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
måndag 12 december 2022
kl 18:27:53
28/11 17:01:37
12 dec
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Toyen
Läs mer om Toyen