ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8435548
*
nr 843 5548
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 75 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2013
kl 19:59:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/8 11:21:31
1
250 kr
25/8 16:56:10
2
150 kr
25/8 16:56:28
2
250 kr
25/8 16:56:43
2
300 kr
25/8 21:12:07
3
400 kr
25/8 21:19:04
2
400 kr
26/8 18:15:31
2
450 kr
26/8 19:49:22
4
700 kr
26/8 19:53:36
3
700 kr
26/8 19:54:03
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49
-
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:48
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:59
-
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:35
*
Spegel
nr 843 5548
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 75 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/8 11:21:31 | 1 | 250 kr |
25/8 16:56:10 | 2 | 150 kr |
25/8 16:56:28 | 2 | 250 kr |
25/8 16:56:43 | 2 | 300 kr |
25/8 21:12:07 | 3 | 400 kr |
25/8 21:19:04 | 2 | 400 kr |
26/8 18:15:31 | 2 | 450 kr |
26/8 19:49:22 | 4 | 700 kr |
26/8 19:53:36 | 3 | 700 kr |
26/8 19:54:03 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49 -
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:48 -
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:59
-
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:35