BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 4217630
*
nr 421 7630
Takarmatur
Majolika, 1800-tal
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/8 16:30:35
1
2.200 kr
6/8 14:05:19
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor majolika takarmatur taklampa taklampor
-
6315 Takarmatur
Achille Castiglioni, Italien, vitt glas. Höjd: 24 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:32
-
6054 Takarmatur
Claesson Bringzen, Bredaryd, "Hatten", metall. Dia..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:06
-
6257 Takarmatur
kupa av glas. Höjd: 97 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:06
-
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:31
-
6343 Takarmatur
med prismor. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:04
-
6469 Takarmatur
Tom Dixon, Beat Light Stout, vitlackerad mässing
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:28
*
Takarmatur
nr 421 7630
Takarmatur
Majolika, 1800-tal
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 augusti 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/8 16:30:35 | 1 | 2.200 kr |
6/8 14:05:19 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor majolika takarmatur taklampa taklampor
-
6315 Takarmatur
Achille Castiglioni, Italien, vitt glas. Höjd: 24 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:32 -
6054 Takarmatur
Claesson Bringzen, Bredaryd, "Hatten", metall. Dia..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:06 -
6257 Takarmatur
kupa av glas. Höjd: 97 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:06
-
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:31 -
6343 Takarmatur
med prismor. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:04 -
6469 Takarmatur
Tom Dixon, Beat Light Stout, vitlackerad mässing
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:28