KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 708025
*
nr 70 8025
Gouache
Ewald Dahlskog, oramad, Grundsund, 1934, 50x62
Följerätt
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 augusti 2001
kl 17:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache grundsund konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 70 8025
Gouache
Ewald Dahlskog, oramad, Grundsund, 1934, 50x62
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.500 kr |
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 augusti 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache grundsund konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:12