KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11887288
*
nr 1188 7288
Akvarell
Saumells, Man, Motivet: 30x16
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juni 2018
kl 19:06:56
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller man saumells vattenfärg
-
9079 Akvarell
Arvo Makkonen (1894-1956), Finland. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
14 oktober kl 19:12
-
1001 Akvarell
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. "Tempelvak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:20
-
3134 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:24
-
9077 Blandteknik
Hans Ittmann (1914-1972), Nederländerna. Kompositi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:17
-
3151 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Fiskare, Ital..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:16
-
3083 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:22
*
Akvarell
nr 1188 7288
Akvarell
Saumells, Man, Motivet: 30x16
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juni 2018 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller man saumells vattenfärg
-
9079 Akvarell
Arvo Makkonen (1894-1956), Finland. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
14 oktober kl 19:12 -
1001 Akvarell
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. "Tempelvak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:20 -
3134 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:24
-
9077 Blandteknik
Hans Ittmann (1914-1972), Nederländerna. Kompositi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:17 -
3151 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Fiskare, Ital..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:16 -
3083 Blandteknik
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:22