GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Soppterrin 14413495
*
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
Utrop:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 januari 2022
kl 18:25:06
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
6413 Assietter
11 st, "Allegro", Gustavsberg. Diameter: ca 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:52
-
6053 Fat
4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-16 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:55
-
7019 Fat
Arabia, Valencia, Ulla Procupé, diameter: 26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:36
-
7038 Fat
Garbriel, glaserat stengods i blått, diameter, 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:10
-
7034 Golvvas
med instas i metall, blålaserat stengods, keramik,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20
-
7021 Såsskål
Meissen, omkring 1900. Längd: 26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:45
*
Soppterrin
Kondition: krackeleringar
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 10 januari 2022 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
6413 Assietter
11 st, "Allegro", Gustavsberg. Diameter: ca 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:52 -
6053 Fat
4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-16 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:55 -
7019 Fat
Arabia, Valencia, Ulla Procupé, diameter: 26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:36
-
7038 Fat
Garbriel, glaserat stengods i blått, diameter, 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:10 -
7034 Golvvas
med instas i metall, blålaserat stengods, keramik,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20 -
7021 Såsskål
Meissen, omkring 1900. Längd: 26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:45