KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9691307
*
nr 969 1307
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), Landskap med barn, signerad, 24x17
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2015
kl 18:26:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/6 16:56:58
1
350 kr
29/6 18:21:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin landskap med barn svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
nr 969 1307
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), Landskap med barn, signerad, 24x17
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/6 16:56:58 | 1 | 350 kr |
| 29/6 18:21:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk mÃ¥lare, grafiker och författare.Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin landskap med barn svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



