ÖVRIGT / Smycken / Vintage 9344549
*
nr 934 4549
Vintage
örhängen, silver/ametister
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:33:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 19:25:44
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ametister silver smycken vintage ädelmetall örhängen
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:26
-
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:08
-
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:42
-
5166 Duk
Hellinne, 200x150 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:59
-
5234 Duk
Linne, broderad, modell äldre, 130x200 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53
*
Vintage
Läs mer om e-auktion
nr 934 4549
Vintage
örhängen, silver/ametister
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 19:25:44 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ametister silver smycken vintage ädelmetall örhängen
-
5121 Armband
18k guld, med berlocker. Längd: 18 cm, vikt: 15,9 gr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:26 -
5120 Armband
silver, Filigranarbete, stenar. Längd: ca 20 cm. V..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:08 -
5129 Armring
+ ring, silver, Finland. Diameter: 2-6 cm. Vikt: c..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:42 -
5166 Duk
Hellinne, 200x150 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:59 -
5234 Duk
Linne, broderad, modell äldre, 130x200 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53