GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 17067204
*
nr 1706 7204
VASE
+ fat+ sculpture, Zsolnay, Pecs, Hungary, 20th century. Ceramics. Length: 9-13 cm,
+ fat+ skulptur, Zsolnay, Pecs, Ungern, 1900-tal. Keramik. Längd: 9-13 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday June 2 2025
at 20:45:21
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik konsthantverk pecs skulptur ungern ungersk vas zsolnay
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:45
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37
-
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
*
VASE
nr 1706 7204
VASE
+ fat+ sculpture, Zsolnay, Pecs, Hungary, 20th century. Ceramics. Length: 9-13 cm,
+ fat+ skulptur, Zsolnay, Pecs, Ungern, 1900-tal. Keramik. Längd: 9-13 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday June 2 2025 |
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik konsthantverk pecs skulptur ungern ungersk vas zsolnay
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:45 -
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37 -
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09



