FURNITURE / Tables / Tea table 9018228
*
nr 901 8228
TEA TABLE
Gefle, Eugene Trost 1950-tal, height: 49 cm, diameter: 50 cm,
Gefle, Eugene Trost 1950-tal, höjd: 49 cm, diameter: 50 cm
Estimate:
1200
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday June 30 2014
at 20:27:42
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/6 21:03:29
1
600 kr
30/6 15:50:56
2
Vinnande bud
30/6 16:57:34
3
800 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord brickbord eugene trost 1950-tal gefle svensk keramik svenska keramiker
-
7182 TEA TABLE
Bengt Hjertén. Diameter: 46 cm, height: 51 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 19:26
-
7200 DROP-LEAF TABLE
birch wood, around the turn of the 20th century. L..//
Present: SEK 150
Auction ends
today
19 jan at 18:07
-
7023 LAMP TABLE
with drawer, Newport. Length: 40 cm, width: 40 cm,..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 18:11
-
7130 DINNER TABLE
”Björka” Yngve Ekström, Stolab, + 1 ilägg. Diamet..//
Auction ends
today
19 jan at 20:20
-
7203 PEDESTAL
height: 102 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
today
19 jan at 19:56
-
7090 PEDESTAL
stenskivor. Height: 66 cm, damaged.
Present: SEK 300
Auction ends
today
19 jan at 20:49
*
TEA TABLE
nr 901 8228
TEA TABLE
Gefle, Eugene Trost 1950-tal, height: 49 cm, diameter: 50 cm,
Gefle, Eugene Trost 1950-tal, höjd: 49 cm, diameter: 50 cm
| Estimate: | 1200 |
|---|---|
| Sold: | SEK 900 |
| Auction date: |
Monday June 30 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 29/6 21:03:29 | 1 | 600 kr |
| 30/6 15:50:56 | 2 | Vinnande bud |
| 30/6 16:57:34 | 3 | 800 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord brickbord eugene trost 1950-tal gefle svensk keramik svenska keramiker
-
7182 TEA TABLE
Bengt Hjertén. Diameter: 46 cm, height: 51 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 19:26 -
7200 DROP-LEAF TABLE
birch wood, around the turn of the 20th century. L..//
Present: SEK 150
Auction ends
today
19 jan at 18:07 -
7023 LAMP TABLE
with drawer, Newport. Length: 40 cm, width: 40 cm,..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 18:11
-
7130 DINNER TABLE
”Björka” Yngve Ekström, Stolab, + 1 ilägg. Diamet..//
Auction ends
today
19 jan at 20:20 -
7203 PEDESTAL
height: 102 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
today
19 jan at 19:56 -
7090 PEDESTAL
stenskivor. Height: 66 cm, damaged.
Present: SEK 300
Auction ends
today
19 jan at 20:49



