Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Tables / Tea table 9018228



*

nr 901 8228


TEA TABLE

Gefle, Eugene Trost 1950-tal, height: 49 cm, diameter: 50 cm,


Gefle, Eugene Trost 1950-tal, höjd: 49 cm, diameter: 50 cm


Estimate:

1200

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday June 30 2014
at 20:27:42


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/6 21:03:29 1      600 kr
30/6 15:50:56 2      Vinnande bud
30/6 16:57:34 3      800 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord brickbord eugene trost 1950-tal gefle svensk keramik svenska keramiker
  • 7182 TEA TABLE
    Bengt Hjertén. Diameter: 46 cm, height: 51 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:26
  • 7200 DROP-LEAF TABLE
    birch wood, around the turn of the 20th century. L..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:07
  • 7023 LAMP TABLE
    with drawer, Newport. Length: 40 cm, width: 40 cm,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11




Ladda ner broschyr