Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 3455367



*

nr 345 5367


Pigtittare

Björk (sk.)


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 20:37:19 1      150 kr
24/1 23:17:43 2      150 kr
24/1 23:18:05 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar trä
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr