LIGHTING / Table lamps / Table lamp 12905031
*
nr 1290 5031
TABLE LAMP
1940s/1950s, mahogny / mässing. Height: 63,
1940-/50-tal, mahogny / mässing. Höjd: 63
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 18 2019
at 20:20:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 18:10:31
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 18
Retro
På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...
Read more about Retro
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor gyllene, guldfärgad mahogny metall mässing trä
-
5275 TABLE LAMP
brass, Arvid Böhlmark, Stockholm, Sweden. Height: ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:07
-
5272 TABLE LAMPS
3 pcs, "GÃ¥van". Height: 54 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:40
-
5258 TABLE LAMPS
one pair, Bavaria, porcelain. Height: ca 35 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:38
*
TABLE LAMP
Read more about Retro
nr 1290 5031
TABLE LAMP
1940s/1950s, mahogny / mässing. Height: 63,
1940-/50-tal, mahogny / mässing. Höjd: 63
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday November 18 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/11 18:10:31 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 18
Retro
På vår populära retroauktion samlar vi läckra designföremål med fokus på 50/60-talet. Bland annat konst och design av Jens Quistgaard, Berndt Friberg, Lisa Larson, Stig Lindberg, Karl Erik Ekselius, H ...Read more about Retro
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor gyllene, guldfärgad mahogny metall mässing trä
-
5275 TABLE LAMP
brass, Arvid Böhlmark, Stockholm, Sweden. Height: ..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:07 -
5272 TABLE LAMPS
3 pcs, "GÃ¥van". Height: 54 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:40 -
5258 TABLE LAMPS
one pair, Bavaria, porcelain. Height: ca 35 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:38