Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Sugar box 7753578



*

nr 775 3578


SUGAR BOX

nickel silver, 1920s, length: 19,


nysilver, 20-tal, längd: 19


Estimate:

600

Sold:

SEK 550

Auction date:

Monday September 3 2012
at 18:10:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
31/8 12:26:19 1      100 kr
1/9 13:00:23 2      150 kr
2/9 13:04:04 3      Vinnande bud
2/9 23:49:24 4      400 kr
2/9 23:49:58 4      500 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver sockerskrin ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr