SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Stop 13139428
nr 1313 9428
Stop
silver, 1898, Graverad, "H M Konungens hederspris", CG Hallberg, Invändigt förgylld, 910g. Höjd: 21 cm. Vikt: ca 930 g
Utrop:
3.000 kr
Såld:
4.000 kr
måndag 16 mars 2020
kl 18:37:10
2.400 kr
3.200 kr
3.000 kr
3.200 kr (Budbetjänt)
3.400 kr
3.600 kr
3.800 kr
6
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver