Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 9201084



*

nr 920 1084


SCULPTURE

ceramics, Ren, length: 31,


keramik, Ren, längd: 31


Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday October 27 2014
at 20:01:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/10 00:58:53 1      Vinnande bud
27/10 19:23:22 2      150 kr
27/10 19:23:22 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Renässans
Europeisk konststil. Uppkom i Italien vid 1400-talets början.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk ren skulptur
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 2400

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr