Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Ring 11807109



*

nr 1180 7109


RING

silver, Georg Jensen, Denmark, Denmark. Weight: 30g,


silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: 30g


Estimate:

800

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday April 30 2018
at 20:26:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/4 14:05:27 1      Vinnande bud
28/4 17:26:17 2      200 kr
28/4 17:26:17 1      250 kr (Robot)
28/4 17:26:53 2      300 kr
28/4 17:26:53 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt georg jensen ring silver ädelmetall
  • 6657 CARAFE
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:36
  • 6093 OIL PAINTING
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sweden. Signed,..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:43
  • 6465 OIL PAINTING
    Maj Bring (1880-1971), Sweden. Signed, dated 1938,..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 20:55




Ladda ner broschyr