bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13453046



*

nr 1345 3046


Ring

18k guld, med blå safir, rubiner, pärlor, & diamanter, 7xca0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 13g.


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 augusti 2020
kl 19:10:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/8 13:49:29 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 31 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: & diamanter blå safir pärlor ring rubiner smycken storlek: 17½ vintage
  • 5518 Armring
    Silver P Kuhn, 1958. Vikt: 28 g. Diameter: 7 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 19:55
  • 5023 Bojan
    Kina, omkring 1800-tal. Höjd: 18cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:55
  • 5176 Karaffer
    + tillbringare, 3 delar, Kristall. Höjd: 25-36 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 20:55
  • 5151 Karaffer
    + tillbringare, 7st, glas. Höjd: 15-29cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:02
  • 5154 Karaffer
    + tillbringare, 7st. Höjd: 14-25cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:41
  • 5153 Karaffer
    + tillbringare. 5 st, bland annat Gustav III. Höjd..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 juni kl 18:58




Ladda ner broschyr