Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Porcelain 8214344



*

nr 821 4344


PORCELAIN

2-del, e.g. majolika, , length: 20-30, damages.


2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30


Condition: skador

Estimate:

300

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 22 2013
at 18:57:03


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/4 12:14:12 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika porslin
  • 8382 FIGURINES
    3 pcs, Royal Copenhagen, Denmark, kaniner & mus. H..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:40
  • 8372 MOCCA CUPS
    8 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted. ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:43
  • 8124 VASE
    Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted, full lace...//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:52




Ladda ner broschyr