GLASS & CERAMICS / Ceramics / Porcelain 8214344
*
nr 821 4344
PORCELAIN
2-del, e.g. majolika, , length: 20-30, damages.
2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30
Condition: skador
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday April 22 2013
at 18:57:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 12:14:12
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika porslin
-
8382 FIGURINES
3 pcs, Royal Copenhagen, Denmark, kaniner & mus. H..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:40
-
8372 MOCCA CUPS
8 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:43
-
8124 VASE
Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted, full lace...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
*
PORCELAIN
Condition: skador
nr 821 4344
PORCELAIN
2-del, e.g. majolika, , length: 20-30, damages.
2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30
Condition: skador
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday April 22 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/4 12:14:12 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika porslin
-
8382 FIGURINES
3 pcs, Royal Copenhagen, Denmark, kaniner & mus. H..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:40 -
8372 MOCCA CUPS
8 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted. ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:43 -
8124 VASE
Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted, full lace...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52



