Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 7118682



*

nr 711 8682


Armand Rossander

(1914-1976), Sverige


Armand Rossander (1914-1976), 45x37,


PASTEL (F), Armand Rossander (1914-1976), 45x37


Armand Rossander, born 1914 in Stockholm, dead 1976, Swedish painter.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday August 29 2011
at 17:31:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/8 12:49:55 1      150 kr
29/8 13:37:25 1      250 kr
29/8 17:02:43 2      150 kr
29/8 17:04:23 2      250 kr
29/8 17:05:57 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Armand Rossander

Armand Rossander, born 1914 in Stockholm, dead 1976, Swedish painter.

Read more about Armand Rossander
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller armand rossander färgkrita pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr