BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 9939203
*
nr 993 9203
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: skadad
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 november 2015
kl 19:10:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/11 17:13:48
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 Ampel
Karl Johanstil, mässing. Diameter: 56 cm. Höjd: ca..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:42
-
5238 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, pla..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
5030 Takarmatur
mässing och glas, Höjd: 72cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:13
-
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:22
-
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:31
*
Takfotogenlampa
Kondition: skadad
nr 993 9203
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: skadad
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 november 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/11 17:13:48 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 Ampel
Karl Johanstil, mässing. Diameter: 56 cm. Höjd: ca..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:42 -
5238 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, pla..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
5030 Takarmatur
mässing och glas, Höjd: 72cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:13
-
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:22 -
4100 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:31