KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12597005
nr 1259 7005
Ingrid Almquist
(1915-1993), Sverige
Oljemålning, Ingrid Almquist (1915-1993), Sverige, tillskriven. "Befriaren". Signerad och daterad -74 a tergo. Olja på pannå, 76x42 cm
Ingrid Almquist, svensk bildkonstnär, skådespelare och sångerska född 1915 i Drammen i Norge, död 1993 i Uppsala.
måndag 3 juni 2019
kl 18:28:47
Ingrid Almquist
Läs mer om Ingrid Almquist