KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16259388
nr 1625 9388
Calle Nyland
(f. 1907), Sverige
Oljemålning, "Stora Kumlan, Ljusnarsberg". Signerad. Olja på duk, 41x58 cm, yttermått inklusive ram. 51x68 cm
Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.
Utrop:
500 kr
måndag 3 juni 2024
kl 19:00:35
Calle Nyland
Läs mer om Calle Nyland