KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16259388

nr 1625 9388

Calle Nyland

(f. 1907), Sverige

Oljemålning, "Stora Kumlan, Ljusnarsberg". Signerad. Olja på duk, 41x58 cm, yttermått inklusive ram. 51x68 cm

Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.

Utrop:

500 kr

måndag 3 juni 2024
kl 19:00:35

Calle Nyland

Läs mer om Calle Nyland