KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12972013

nr 1297 2013

Arthur Percy

(1886-1976), Sverige

Oljemålning, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm

Kondition: krackelyer

måndag 9 december 2019
kl 20:19:43

  • Klassiska
  • 9 dec

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Arthur Percy

Läs mer om Arthur Percy