Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Necklace 12044030



*

nr 1204 4030


NECKLACE

silver, med stenar, Mexiko, 1960s. Length: ca 21cm, width: ca 2, 5cm, height: ca 0, 7cm,


silver, med stenar, Mexiko, 1960-tal. Längd: ca 21cm, djup: ca 2,5cm, höjd: ca 0,7cm


Estimate:

1000

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday September 17 2018
at 20:09:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/9 17:50:14 1      700 kr
16/9 10:56:07 2      800 kr
17/9 11:03:02 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: halsband mexiko silver smycken stenar vintage ädelmetall
  • 7107 BRACELET
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
    Present: SEK 28500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 7178 BROOCHES
    2 pcs, silver, Malteserkors & blomma. Height: 4-7 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:46
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Weight: 7, 6 g,
    Present: SEK 4800

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:28
  • 7113 PENDANT
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Gross weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:45
  • 7112 RING
    18k guld. Med tre små blå stenar. Weight: 2 g. Rin..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:38
  • 7162 RING
    23k, 1879, with a stone, omarbetad. Weight: 5, 5g ..//
    Present: SEK 4000

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27




Ladda ner broschyr