Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 8214244



*

nr 821 4244


Aleksander Ristmägi

(1902-1972), Sverige


4 pcs, signed, Ristmägi, 35x26,


MIXED MEDIA, 4 st, signerad, Ristmägi, 35x26


Aleksander Ristmägi, Estonian-Swedish painter born 1902, dead 1972.

Estimate:

400

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 22 2013
at 18:19:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/4 11:32:36 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Aleksander Ristmägi

Aleksander Ristmägi, Estonian-Swedish painter born 1902, dead 1972.

Read more about Aleksander Ristmägi
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aleksander ristmägi blandteknik ristmägi svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr