ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10392661
*
nr 1039 2661
Spegel
Firma Svenskt Tenn, Tygklädd, 55x55
Kondition: missfärgningar
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 maj 2016
kl 18:07:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/5 17:56:53
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
*
Spegel
Kondition: missfärgningar
nr 1039 2661
Spegel
Firma Svenskt Tenn, Tygklädd, 55x55
Kondition: missfärgningar
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 maj 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/5 17:56:53 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.



