MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 15691016

nr 1569 1016

MIRROR

rococo, Troligen Norge. Height: 148 cm, Width: 59 cm, dekorskador.

rokoko, Troligen Norge. Höjd: 148 cm, bredd: 59 cm

Condition: dekorskador

4000

SEK 3000

Monday October 9 2023
at 20:26:28

3/10 17:04:21 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.