ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8271253
*
nr 827 1253
Spegel
sent 1800-tal, 150x115
Kondition: skadad
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2013
kl 20:23:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 12:36:32
1
1.100 kr
19/5 16:44:24
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 827 1253
Spegel
sent 1800-tal, 150x115
Kondition: skadad
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/5 12:36:32 | 1 | 1.100 kr |
| 19/5 16:44:24 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



