![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9166406
*
nr 916 6406
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 112
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 oktober 2014
kl 19:43:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/10 23:42:21
1
800 kr
6/10 19:34:23
2
1.100 kr
6/10 19:37:19
3
1.000 kr
6/10 19:37:19
2
1.100 kr (Budbetjänt)
6/10 19:37:31
3
1.200 kr
6/10 19:38:52
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 916 6406
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 112
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/10 23:42:21 | 1 | 800 kr |
6/10 19:34:23 | 2 | 1.100 kr |
6/10 19:37:19 | 3 | 1.000 kr |
6/10 19:37:19 | 2 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
6/10 19:37:31 | 3 | 1.200 kr |
6/10 19:38:52 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53