Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 15154061



*

nr 1515 4061


Spegel

Gustaviansk stil, Belgien, 75x40 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2023
kl 19:42:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/1 19:36:26 1      300 kr
15/1 16:36:12 2      400 kr
15/1 20:07:33 1      400 kr
15/1 20:07:33 2      400 kr (Budbetjänt)
15/1 20:08:25 1      450 kr
16/1 08:38:02 2      500 kr
16/1 17:00:17 3      700 kr
16/1 18:03:11 2      700 kr
16/1 18:03:11 3      700 kr (Budbetjänt)
16/1 18:06:13 2      800 kr
16/1 18:12:56 3      1.000 kr
16/1 19:32:51 4      1.000 kr
16/1 19:32:51 3      1.000 kr (Budbetjänt)
16/1 19:33:15 4      1.100 kr
16/1 19:33:54 4      1.200 kr
16/1 19:35:50 3      1.200 kr
16/1 19:35:50 4      1.200 kr (Budbetjänt)
16/1 19:36:34 3      1.300 kr
16/1 19:37:01 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: belgien belgisk belgiska belgiskt europa europeisk gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:16
  • 6794 Spegel
    1920-tal, 106x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:39
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr