ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15695330
*
nr 1569 5330
Spegel
+ konsolbord, nyrenässans, senare bemålning, stenskiva. Längd: 87 cm. Djup: 30 cm, höjd: 53 cm, + 216x92 cm (spegel)
Kondition: slitage, delar saknas
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 oktober 2023
kl 19:32:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/10 21:52:36
1
1.000 kr
7/10 23:32:07
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord nyrenässans senare bemålning spegel speglar stenskiva
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Kondition: slitage, delar saknas
nr 1569 5330
Spegel
+ konsolbord, nyrenässans, senare bemålning, stenskiva. Längd: 87 cm. Djup: 30 cm, höjd: 53 cm, + 216x92 cm (spegel)
Kondition: slitage, delar saknas
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 oktober 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/10 21:52:36 | 1 | 1.000 kr |
| 7/10 23:32:07 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsolbord nyrenässans senare bemålning spegel speglar stenskiva
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



