ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625314
*
nr 962 5314
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 19:21:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 15:04:18
1
100 kr
17/5 07:40:57
2
800 kr
18/5 17:47:45
3
200 kr
18/5 17:47:45
2
250 kr (Budbetjänt)
18/5 17:47:53
3
300 kr
18/5 17:47:53
2
350 kr (Budbetjänt)
18/5 18:18:42
4
700 kr
18/5 18:18:42
2
800 kr (Budbetjänt)
18/5 18:18:58
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 962 5314
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/5 15:04:18 | 1 | 100 kr |
| 17/5 07:40:57 | 2 | 800 kr |
| 18/5 17:47:45 | 3 | 200 kr |
| 18/5 17:47:45 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
| 18/5 17:47:53 | 3 | 300 kr |
| 18/5 17:47:53 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
| 18/5 18:18:42 | 4 | 700 kr |
| 18/5 18:18:42 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
| 18/5 18:18:58 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



