GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 8258046
*
nr 825 8046
Jardiniere
Rörstrand, majolika, längd: 46 cm
Kondition: skador
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 maj 2013
kl 18:28:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/5 19:38:28
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
*
Jardiniere
Kondition: skador
nr 825 8046
Jardiniere
Rörstrand, majolika, längd: 46 cm
Kondition: skador
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 maj 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/5 19:38:28 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.



