Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Gravy spoon 15029279



*

nr 1502 9279


GRAVY SPOON

silver, Håkan Lärka, Ystad, 19th century. Length: 19 cm, weight: 36g,


silver, Håkan Lärka, Ystad, 1800-tal. Längd: 19 cm, Vikt: 36g


Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday November 14 2022
at 19:25:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/11 14:33:14 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: håkan lärka silver såssked ystad ädelmetall




Ladda ner broschyr