![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12543426
*
nr 1254 3426
GOUACHE
on paper, unidentified artist. Unsigned, 60x64,
på papper, Oidentifierad konstnär. Osignerad, 60x64
Estimate:
500
Auction date:
Monday May 13 2019
at 18:32:20
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache papper täckfärg vattenfärg
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 1254 3426
GOUACHE
on paper, unidentified artist. Unsigned, 60x64,
på papper, Oidentifierad konstnär. Osignerad, 60x64
Estimate: | 500 |
---|---|
Auction date: |
Monday May 13 2019 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache papper täckfärg vattenfärg
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12