KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6503338
*
nr 650 3338
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), 1954, Parismotiv, 26x32
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 augusti 2010
kl 17:28:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/8 19:55:04
1
750 kr
9/8 17:15:14
2
850 kr
9/8 17:19:29
3
850 kr
9/8 17:19:59
3
900 kr
9/8 17:21:01
3
1.000 kr
9/8 17:21:02
2
950 kr
9/8 17:23:22
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
nr 650 3338
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), 1954, Parismotiv, 26x32
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.000 kr |
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 augusti 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/8 19:55:04 | 1 | 750 kr |
| 9/8 17:15:14 | 2 | 850 kr |
| 9/8 17:19:29 | 3 | 850 kr |
| 9/8 17:19:59 | 3 | 900 kr |
| 9/8 17:21:01 | 3 | 1.000 kr |
| 9/8 17:21:02 | 2 | 950 kr |
| 9/8 17:23:22 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



