![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10548355
*
nr 1054 8355
GOUACHE
Ã…ke Janson, fishes, signed, 30x43,
Ã…ke Janson, fiskar, signerad, 30x43
Estimate:
400
Auction date:
Monday September 5 2016
at 20:09:11
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djur djurmotiv fisk fiskar fiskmotiv gouache täckfärg vattenfärg åke janson
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 1054 8355
GOUACHE
Ã…ke Janson, fishes, signed, 30x43,
Ã…ke Janson, fiskar, signerad, 30x43
Estimate: | 400 |
---|---|
Auction date: |
Monday September 5 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djur djurmotiv fisk fiskar fiskmotiv gouache täckfärg vattenfärg åke janson
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12