Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Fruit-knifes 10177614



*

nr 1017 7614


FRUIT-KNIFES

10 st, silver, 19th century,


10 st, silver, 1800-tal


Estimate:

1000

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday February 8 2016
at 19:58:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/2 10:20:12 1      500 kr
5/2 22:57:49 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktknivar silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr