Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etchings 16165054



*

nr 1616 5054


ETCHINGS

2 pcs, seascape, Schauberg & Albe, outer dimensions including frame: 36x52 - 44x54,


2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad


Withdrawn

Auction date:

Monday April 29 2024
at 18:29:22


  • Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr