Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9018411



*

nr 901 8411


Pierre Olofsson

(1921-1996), Sverige


Etsning, Pierre Olofsson (1921-1996), 6/40, 1948, motivet: 29x21


Pierre Olofsson, svensk målare, tecknare, grafiker född 1921 i Paris, död 1996.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juni 2014
kl 20:36:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/6 20:08:36 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Pierre Olofsson

Pierre Olofsson, svensk målare, tecknare, grafiker född 1921 i Paris, död 1996.

Läs mer om Pierre Olofsson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik pierre olofsson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:28
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:33
  • 6053 Etsning
    Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets må..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:19
  • 6006 Etsning
    Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrera..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:10
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:05
  • 6572 Kopparstick
    Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:57




Ladda ner broschyr