Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 9884307



*

nr 988 4307


Lennart Glemme

(f. 1927), Sverige


Lennart Glemme (b. 1927), 1964, 251/310, subject: 20x48,


ETCHING, Lennart Glemme (f. 1927), 1964, 251/310, motivet: 20x48


Lennart Glemme, Swedish painter, born 1927.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

600

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday October 19 2015
at 20:30:17


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/10 21:29:54 1      100 kr
13/10 21:35:02 2      250 kr
19/10 15:15:53 3      300 kr
19/10 20:15:08 4      500 kr
19/10 20:16:12 2      600 kr
19/10 20:24:15 4      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Oct 19

Grafik

På Tema Grafik den 19 oktober har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Hans Arnold, Reidar Aulie, Enrico Baj, Alexander Calder, Marc Chagall, James Coignard, Cor ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Lennart Glemme

Lennart Glemme, Swedish painter, born 1927.

Read more about Lennart Glemme
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik lennart glemme svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr