KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9122018
*
nr 912 2018
Bengt Böckman
(1926-2014), Sverige
Etsning, Bengt Böckman (1926-2014), 137/199, motivet: 44x40
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 september 2014
kl 20:39:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/8 20:40:20
1
300 kr
9/9 01:17:49
2
Vinnande bud
- Tema
15 sep
Grafik
PÃ¥ tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Läs mer om Bengt Böckman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt böckman etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:17
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:02
-
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:59
-
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:49
-
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:54
*
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Bengt Böckman
nr 912 2018
Bengt Böckman
(1926-2014), Sverige
Etsning, Bengt Böckman (1926-2014), 137/199, motivet: 44x40
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 september 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/8 20:40:20 | 1 | 300 kr |
9/9 01:17:49 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
15 sep
Grafik
PÃ¥ tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.Läs mer om Bengt Böckman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt böckman etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:02 -
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:59 -
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:49 -
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:54