KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9122018
*
nr 912 2018
Bengt Böckman
(1926-2014), Sverige
Etsning, Bengt Böckman (1926-2014), 137/199, motivet: 44x40
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 september 2014
kl 20:39:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/8 20:40:20
1
300 kr
9/9 01:17:49
2
Vinnande bud
- Tema
15 sep
Grafik
PÃ¥ tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Läs mer om Bengt Böckman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt böckman etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47
*
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Bengt Böckman
nr 912 2018
Bengt Böckman
(1926-2014), Sverige
Etsning, Bengt Böckman (1926-2014), 137/199, motivet: 44x40
Bengt Böckman, svensk målare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 september 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/8 20:40:20 | 1 | 300 kr |
| 9/9 01:17:49 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
15 sep
Grafik
PÃ¥ tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Bengt Böckman
Bengt Böckman, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker född i Lund 1926, död 2014.Läs mer om Bengt Böckman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt böckman etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47



