![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 13049013
*
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 januari 2020
kl 20:12:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 16:23:40
1
Vinnande bud
3/1 16:24:29
1
justering av budtak
24/1 23:04:06
2
3.200 kr
24/1 23:04:09
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs mer om Axel Fridell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:17
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:02
-
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:59
-
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:49
-
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:54
*
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Axel Fridell
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 januari 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 16:23:40 | 1 | Vinnande bud |
3/1 16:24:29 | 1 | justering av budtak |
24/1 23:04:06 | 2 | 3.200 kr |
24/1 23:04:09 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...![](/tema/themes/{C96D4CC3-2FC8-4136-BE42-6352D539E4A5}_183x97.jpg)
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker,Läs mer om Axel Fridell
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:02 -
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:59 -
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:49 -
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:54