ART / Etchings etc / Etching 11468758
*
nr 1146 8758
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Axel Fridell (1894-1935), Sweden. Landskap från Liljeholmen, signed, -19, subject: 11, 5x15,
ETCHING, Landskap från Liljeholmen, signerad, -19, motivet: 11,5x15
Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday November 27 2017
at 20:51:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/11 18:47:17
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.
Read more about Axel Fridell
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
*
Axel Fridell
Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.
Read more about Axel Fridell
nr 1146 8758
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Axel Fridell (1894-1935), Sweden. Landskap från Liljeholmen, signed, -19, subject: 11, 5x15,
ETCHING, Landskap från Liljeholmen, signerad, -19, motivet: 11,5x15
Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 500 |
| Auction date: |
Monday November 27 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/11 18:47:17 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.Read more about Axel Fridell
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.



