Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cutlery set 6754473



*

nr 675 4473


CUTLERY SET

silver, MGAB, 1960s, ca 80 del,


Silver, MGAB, 1960-tal, ca 80 del


Estimate:

8000

Sold:

SEK 14200

Auction date:

Monday January 10 2011
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/1 17:15:10 1      7.000 kr
4/1 11:24:36 2      8.600 kr
4/1 14:45:32 3      7.200 kr
8/1 13:02:15 4      9.700 kr
9/1 11:16:44 5      10.000 kr
9/1 17:58:52 1      10.100 kr
10/1 11:42:09 6      Vinnande bud
10/1 15:42:39 7      11.100 kr
10/1 15:43:49 7      12.100 kr
10/1 15:46:02 7      13.100 kr
10/1 15:53:45 8      13.500 kr
10/1 15:54:02 8      13.800 kr
10/1 15:54:16 8      14.100 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning matbestick mgab silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr