FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Cupboard 9111489
*
nr 911 1489
CUPBOARD
art nouveau, birch wood, mirror, length: 81 cm, width: 52 cm, height: 165 cm, wear.
Jugend, Björk, spegel, längd: 81 cm, djup: 52 cm, höjd: 165 cm
Condition: slitage
Estimate:
1000
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday September 15 2014
at 19:49:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/9 17:53:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau björk jugend jugend-stil jugendstil skåp spegel trä
-
5198 BOOKCASE
stained pine. Length: 70 cm, width: 25 cm, height:..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:42
-
6113 BOOKCASE
med lådor Ulferts. Length: 61 cm, width: 43 cm, he..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53
-
5188 BOOK CASE
2 pcs. Length: 90 cm, width: 42 cm, height: 191 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:46
-
6284 Cake stand
height: 88 cm,
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:53
-
6060 DOLL'S HOUSE
med möbler, including badkar, piano, easy chair, W..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:01
-
5106 HANGING CUPBOARD
19th century. Length: 66 cm, width: 28 cm, height:..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:22
*
CUPBOARD
Condition: slitage
nr 911 1489
CUPBOARD
art nouveau, birch wood, mirror, length: 81 cm, width: 52 cm, height: 165 cm, wear.
Jugend, Björk, spegel, längd: 81 cm, djup: 52 cm, höjd: 165 cm
Condition: slitage
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday September 15 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/9 17:53:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau björk jugend jugend-stil jugendstil skåp spegel trä
-
5198 BOOKCASE
stained pine. Length: 70 cm, width: 25 cm, height:..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:42 -
6113 BOOKCASE
med lådor Ulferts. Length: 61 cm, width: 43 cm, he..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53 -
5188 BOOK CASE
2 pcs. Length: 90 cm, width: 42 cm, height: 191 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:46
-
6284 Cake stand
height: 88 cm,
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:53 -
6060 DOLL'S HOUSE
med möbler, including badkar, piano, easy chair, W..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:01 -
5106 HANGING CUPBOARD
19th century. Length: 66 cm, width: 28 cm, height:..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:22