ÖVRIGT / Diverse / Ymnighetshorn 11389041
nr 1138 9041
Ymnighetshorn
Sent 1800-tal, nysilver, mässing och tenn, höjd: 77 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.800 kr
måndag 23 oktober 2017
kl 18:36:32
2.000 kr
1.600 kr
1.700 kr (Budbetjänt)
1.800 kr
1.900 kr (Budbetjänt)
3.600 kr
2.400 kr
2.600 kr (Budbetjänt)
2.800 kr
3.000 kr (Budbetjänt)
3.200 kr
3.400 kr (Budbetjänt)
3.600 kr
3.600 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.