![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cocktailskedar 16144257
*
nr 1614 4257
Cocktailskedar
6 st, silver, 1924. Längd: 18 cm. Vikt: 90g
Utrop:
600 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 april 2024
kl 19:37:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/4 10:24:17
1
500 kr
19/4 10:50:11
2
450 kr
19/4 10:50:11
1
500 kr (Budbetjänt)
22/4 19:15:39
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktailskedar silver ädelmetall
-
8098 Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43
-
8210 Bestick
25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23
-
8471 Bestick
50 del ca, Nysilver, Svensk spets
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8104 Bestick
56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32
-
8062 Bestick
nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52
-
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17
*
Cocktailskedar
Läs om budbetjänten
nr 1614 4257
Cocktailskedar
6 st, silver, 1924. Längd: 18 cm. Vikt: 90g
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 april 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/4 10:24:17 | 1 | 500 kr |
19/4 10:50:11 | 2 | 450 kr |
19/4 10:50:11 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
22/4 19:15:39 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktailskedar silver ädelmetall
-
8098 Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8210 Bestick
25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23 -
8471 Bestick
50 del ca, Nysilver, Svensk spets
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8104 Bestick
56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32 -
8062 Bestick
nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17